Poznejte to nejkrásnější z Austrálie a Oceánie
Ač je Austrálie nejmenším světadílem, může se směle srovnávat i se svými většími kolegy. Tropické pralesy střídají zlaté pláže, nekonečné pustiny kosmopolitní města. Austrálie a společně s ní i Oceánie můžou nabídnout pro turisty-pohodáře, i odvážné cestovatele to nejlepší. Potápějte se, stoupejte na vulkány, poznávejte, užívejte si! Nabízíme výčet toho nej.
Vyfoťte se u slavné budovy Opery!
Sydney a vůbec celá Austrále asi nemají větší symbol. Budova sydneyské Opery. Navrhl ji severský architekt Jorn Utzon, který ale její stavbu po vleklých tahanicích nedokončil. Interéry podle jeho návrhu už se nezrealizovaly. Střecha Opery má připomínat plachetnici a její výška je až 70 metrů. Dlaždice, kterými je pokryta jsou prý vyrobené z materialu, který na slunci svítí.
Tak jak je velkolepý exteriér Opery, tak vás prý zklame její interiér. V Opeře rádi nevystupují ani samotní umělci. Do hlavního sálu se totiž nevejde celý orchestr, malé sály také nevyhovují. Paradoxně se tak operní kusy tomuto archotektonickému skvostu vyhýbají.
Vydejte se do srdce NP Rotorua
Oblast v okolí města Rotorua je jednou z nejaktivnějších geotermálních oblastí planety. Množství jevů je srovnatelné s Yellowstonem nebo Islandem. Všechny místní gejzíry, bahenní sopky, vývěry plynů a par má na svědomí podzemní vulkanická činnost, pozůstatek po vulkánu Taupo.
Pokud se sem, na severní ostrov Nového Zélandu vydáte, zastavte se rovnou i v městě Rotorua, které je centrem maorské kultury. A pak už se vydejte za zápachem sirovodíku – přímo do národního parku. Turisticky nejvděčnější je oblast Wai-O-Tapu s proslaveným jezírkem Champagne Pool.
Potápějte se u Velkého bariérového útesu!
U východního pobřeží Austrálie se v délce asi dvou tisíc kilometrů táhne opravdový potápěčský ráj. Velký bariérový útes je unikátní přírodní ekosystém, který je prý možno pozorovat i z vesmíru! Jde o nejdelší korálový útvar planety a zároveň o jedno z nejnavštěvovanějších míst Austrálie!
Velký bariérový útes je opravdovým rájem pro potápěče. Viditelnost je místy až několik desítek metrů, korálů jsou stovky druhů, ryb a jiných mořských živočichů zrovna tak. Fantastická říše barev, tvarů a ticha. A když budete mít štěstí, můžete se povozit na hřbetě žraloka obrovského, který tudy občas propluje.
Spatřete na vlastní oči Uluru!
Ayers Rock neboli jazykem místních domorodců Uluru. Největší a nejslavnější monolit planety. Vědci navíc tvrdí, že to, co vidíme, je jen špička ledovce. Jeho podstatná část je ukryta pod povrchem. Ať je to jakkoli, Uluru je oblíbeným místem turistů, což ale nevidí moc rádi místní domorodci, pro něž má Uluru velký náboženský význam.
Úpatí monolitu je pokryto záhadnými kresbami, a ač není výstup na vrchol nemožný, místní ho nepodnikají a odrazují od toho i samotné turisty. Uluru je od roku 1985 na seznamu světového dědictví UNESCO a turisty každý den fascinuje oslňujícím představením, při kterém během dne mění barvu.
Objevte tank uprostřed džungle!
Patříte mezi milovníky válečné historie a druhá světová válka je vaše parketa? Pak asi víte, že Palau není jen o krásných plážích, kokosových palmách, veliké laguně a hotelových resortech. Tropická džungle na některých ostrůvcích ukrývá pozůstatky druhé světové války v podobě zbytků staveb, vraků tanků, letadel, vozidel, zbytky munice…
Učiněným rájem je pak mořské dno v okolí ostrůvku Peleliu, kde se v mořském písku pomalu rozkládá na pět stovek vraků lodí a letadel. Taktéž z druhé světové války. Učiněný potápěčský ráj pro ty, které už omrzelo klasické potápění mezi korálovými útesy.
Zaujalo vás některé z míst? Tak ho poznejte na živo! Podívejte se třeba na přehled poznávacích last minute zájezdů, jestli zrovna není na programu některá z akčních nabídek na poslední chvíli.