Austrálie – přehled zemí pro poznávací zájezdy
Austrálie a Oceánie – to je synonymum pro poznávání dálek a exotických končin. nejmenší kontinent planety a tisíce ostrůvků ve vodách oceánu. Endemitické druhy rostlin a živočichů, kosmopolitní města a opuštěné pláže. Vybíráme pro vás země, které byste při své cestě po opačné straně zeměkoule neměli minout, a místa, která v nich rozhodně musíte navštívit.
Austrálie
Ač je Austrálie nejmenší kontinent, je prošpikovaná místy, které člověk rozhodně musí vidět. Od metropole Sydney se slavnou Operou a Přístavním mostem přes Národní park Kakadu až k Velkému bariérovému útesu. Kdysi byla Austrálie označovaná jako Terra Incognita, Země nepoznaná. Dnes už sice většinu jejích tajemství známe, ale třeba legendami opředené Uluru vzbuzuje mrazení v zádech dodnes.
Na poznávání Austrálie by si měl člověk vyhradit několik týdnů, nebo se vydat na cestu s cestovní kanceláří, která v tom už umí chodit. Při cestě sem rozhodně nevynechejte už jednou zmiňované Sydney, za návštěvu rozhodně stojí i místní národní parky – vždyť kdo by nechtěl vidět na vlastní oči klokany, koaly a další australské endemity. Nejobjemnější monolit na světě – Ayers Rock je od roku 1985 na seznamu UNESCO. Milovníci pláží by neměli minout pobřežní silnici Great Ocean Road a nelepší potápění je samozřejmě v oblasti Velkého Bariérového útesu.
Nový Zéland
Dva ostrovy a každý je jiný. Nový Zéland celosvětově proslul po uvedení filmové trilogie Pán Prstenů. Od té doby sem – i přes velmi vysoké ceny – proudí statisíce turistů.
Jižnímu ostrovu se přezdívá ostrov ledu. A právě led v nejrůznějších podobách je tady jednou z hlavních atrakcí. Na jižním ostrově leží i nejvyšší hora Nového Zélandu Mt. Cook. Rozhodně stojí za to vydat se k ledovcům Fox a Franz Josef, případně k „palačinkovým“ skalám Punakaiki na pobřeží. Na jižním ostrvě leží i slavný národní park Abel Tasman.
Severní ostrov, ostrov ohně, pro změnu proslul místní geotermální aktivitou. Tady se rozhodně vyplatí vydat do národního parku Tongariro, k břehům jezera Taupo nebo do termální oblasti Rotorua v okolí stejnojmenného města. Nový Zéland je prostě splněný sen všech cestovatelů.
Tonga
Hledáte téměř zapomenutý pozemský ráj? Pak se vydejte na souostroví Tonga v Tichém oceánu. kdysi ho objevil slavný kapitán Cook a dnes se mu ten hlavní zájem cestovních kanceláří prozatím (a bohudík) vyhýbá. Tonga, jediné království v Oceánii, proslula nejen panenskou přírodou, ale i ideálními podmínkami pro potápění v okolí korálových útesů.
Každý rok tudy migrují velryby, které je možné pozorovat z palub lodí, v korunách místních stromů žijí obrovští netopýři, takzvané létající lišky. Bělostné pláže, nad kterými se sklání kokosové palmy, vybízejí k lenošení a nicnedělání. Byla by ale škoda nepoznat dávnou kulturu Lapita, nezažít obřadní pití kavy nebo se nevydat na Plechovkový ostrov s úžasnou lagunou uprostřed.
Fidži
Souostroví Fidži se ještě dnes přezdívá Souostroví kanibalů. Lidojedi už tady ale nepůsobí. Fidži je dnes jedno z nejromantičtějších míst planety, ideální místo pro líbánky. Vydat se tu nicméně můžete i do místních domorodých vesnic. Jen pozor na to, že je potřeba při jejich návštěvě dodržovat určitá pravidla.
Fidži leží na západ od pobřeží Austrálie a je součástí Melanésie. Do souostroví Fidži se dnes řadí zhruba 300 ostrovů a je oblíbeným místem filmařů. Natáčely se tady oba díly Modré laguny a v roce 2000 se na ostrůvku Monuriki natáčel film Trosečník s Tomem Hanksem v hlavní roli.
Samoa
Souostroví Samoa se ne nadarmo přezdívá exotická perla pacifiku. Laguny s tyrkysovou vodou, pod jejíž hladinou se ukrývají mořské želvy, se tady střídají s lávovými útvary ,s panenskými deštnými pralesy a s plážemi, které jako kdyby před chvilkou vystoupily z reklamním plakátů. Samoa byla dříve domovem kanibalů, dnes je místem, kam se jezdí za odpočinkem a poznáním exotiky.
Místní dodnes žijí v tradičních příbytcích zvaných fale, do kterých vás za drobný peníz pustí na prohlídku. Rozhodně se tady také vydejte do mořské rezervace Palolo na ostrově Upolu a k vodopádu Sopoaga. Když budete mít štěstí, možná se tu také dočkáte takzvané zkoušky dospělosti, kdy se místní chlapci vrhají z vysokých útesů jištěni pouze liánou a omotanou okolo nohou. A ochutnejte lap-lap!
Palau
Souostroví Palau leží v západní části Tichého oceánu a tvoří ho zhruba tři sta ostrovů a ostrůvků. Obyvatel je nicméně pouze okolo dvaceti tisíc – obydlených ostrůvků je pouhých sedm! Palau – to nejsou jen nádherné pláže, ale i upomínky na druhou světovou válku. Tropická džungle na některých ostrůvcích ukrývá pozůstatky bojů. Tu na vás vykoukne vrak tanku, tu zbytky opevnění. Asi nejvděčnější destinací je v tomto smyslu okolí ostrůvku Peleliu, kde pod mořskou hladinou odpočívá na pět set vraků lodí a letadel.
Palau je ideální destinací pro potápění. Všechny ostrůvky leží uprostřed ohromné laguny, která je bohatá na podmořský život. A klasický život? Ten na Palau plyne pomalu, nikam se tady nepospíchá a místní mají na všechno dostatek času.